| Processor | Intel Core i7-1365U vPro Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch IPS Display | |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 6000MT RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD Class 35 | |
| Battery | 3 Cell, 60 Wh, ExpressCharge Capable Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 9440 |
|---|---|
| Model | Latitude 9440 |
| Price | Tk 281,313 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX210 2x2 802.11ax 160MHz |
|---|
| Display Type | QHD Plus IPS Touch, Anti-Smudge, Anti-Reflective, FHD IR Cam, ComfortView+, Pen Support |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | FHD/IR Camera with ExpressSign-In + Intelligent privacy, TNR, SafeShutter, Mic |
|---|
| Body Dimensions | Height (front): 0.59 in. (14.92 mm) Height (rear): 0.64 in. (16.28 mm) Width: 12.2 in. (310.5 mm) Depth: 8.46 in. (215 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.38 Ibs / 1.54 kg |
| Body Build | Aluminium body |
| Body Color | Gray |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1365U vPro (10 Core, 12 MB Cache, 12 Threads, up to 5.20 GHz) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR5 6000MT/s RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD Class 35 |
| Battery Type | 3 Cell battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 60 Wh, ExpressCharge Capable battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Stero speakers with Realtek Waves MaxxAudio Pro, 10 W Quad-array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX210 2x2 802.11ax 160MHz |
| Bluetooth | Yes, 5.2 Wireless Card |
| USB | 1. Universal audio jack 2. Thunderbolt 4 with Power Delivery & DisplayPort (USB Type-C) 3. Wedge lock slot 4. 2x Thunderbolt 4 with Power Delivery & DisplayPort 1.4 (USB Type-C) 5. External nano SIM card tray option (WWAN configurations only) |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Battery-Saving Mini LED Backlit Single-Pointing Zero-Lattice Keyboard, 79-key |
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion 95.2 WHr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD WVA Touch Display
Processor: Intel Core i3-1210U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2 Cell ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (65Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Thin Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD 360Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 32GB DDR6 4200MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →